Usługi
ośrodków innowacji
i przedsiębiorczości
dla inteligentnego
rozwoju
20-22
Maja
2015
20-lecie Poznańskiego Parku naukowo-technologicznego Sprawdź

Historia

Konferencje SOOIPP – na serio i z przymrużeniem oka

Konferencje Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce kojarzą się nieodmiennie z entuzjazmem, otwartością, przyjaźnią i gorącą atmosferą. Po latach uczestniczenia w podobnych wydarzeniach na całym świecie, lepiej można zrozumieć zachwyt naszych zagranicznych gości niepowtarzalną atmosferą, jaką udaje się stworzyć na tych spotkaniach. Wymiana myśli, wspólne dyskusje i merytoryczne spory, to jedna strona spotkań – jest też ta druga – mniej oficjalna, nie mniej istotna w budowaniu tego szczególnego klimatu.

Chyba właśnie dlatego SOOIPP jest organizacją, która wciąż łączy oraz pobudza do wymiany doświadczeń i wiedzy, a nie „zazdrosnego” jej ukrywania z nadzieją na komercyjne wykorzystanie. Z tego szczególnego klimatu czerpaliśmy i czerpiemy wszyscy, zarówno początkujący organizatorzy inkubatorów i parków technologicznych, centrów wspierania biznesu i funduszy pożyczkowych, jak i weterani inkubacji biznesu w Polsce i innych krajach.

Dzięki konferencjom pokazaliśmy licznym gościom krajowym i zagranicznym, i poznaliśmy sami, uroki zamków i pałaców, które zazwyczaj były tańsze, niż hotele w miastach. Z pewnością dlatego, że na początku lat 90. mieliśmy wiele odrestaurowanych obiektów, szczególnie w Wielkopolsce, a nowoczesne hotele były rzadkością. Niestety wkrótce zamki i pałace były zbyt małe i musieliśmy się przenieść do większych obiektów w Kiekrzu i Baranowie pod Poznaniem, do pałacu w Mierzęcinie i Krasiczynie. Gorąca atmosfera powodowała, że nawet niesprzyjająca aura, nie miała znaczenia. Na początku lat 90. w Rydzynie padał deszcz – nie przeszkodził jednak uczestnikom w zabawie przy ognisku na świeżym powietrzu. W listopadzie 2001 r. w Kiekrzu padał obfity śnieg, który sprawił radość, i kłopot z zimową odzieżą, naszym gościom z Tadżykistanu. Mimo to ognisko i tańce odbyły się na świeżym powietrzu.

Niewątpliwym atutem były zawsze witalność i piękno uczestniczek i uczestników spotkań. Do tego stopnia, że jeden z najważniejszych szefów rozwoju regionalnego i inkubatorów przedsiębiorczości w USA uczestniczył w dwóch konferencjach, a w Pałacu w Zajączkowie w 1992 roku ochoczo zgodził się spać w jednym pokoju ze swoim prawnikiem, chociaż sam był słusznego wzrostu i z trudem mieścił się w małym pokoiku.

Szczytem naszych artystycznych talentów był występ zespołu wokalno-tanecznego „Izlarah”, który zaprezentował swoje umiejętności w Kaliszu w 2003 roku, po udanych występach zagranicznych. W skład zespołu wchodzili: Heinz Fiedler – Prezes Międzynarodowej Grupy Ekspertów Parków Naukowych i Centrów Innowacji SPICE, Izabela Stelmaszewska – kierownik biura SOOIPP i Larysa Browarska – kierownik biura SPICE. Akompaniator – gitarzysta przyjechał aż z Niemiec. Później konferencje upiększał Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego V, VI i VII Programu Ramowego UE, z gitarą i grupą wykonawców kroczących za nim jak za guru. Ich bogaty i urozmaicony repertuar wystarczał na całą konferencję.

Nie byłoby tego wszystkiego bez znakomitych uczestników konferencji, którzy rozmawiali na naprawdę bardzo ważne tematy. Wiele politycznych decyzji dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i innowacji w Polsce było podejmowanych na skutek impulsów płynących z naszych konferencji i rozmów prowadzonych przez ministrów i pracowników ministerstw uczestniczących w konferencjach. Nierzadko przyjeżdżających specjalnie na kilka godzin w celu konsultacji. Niektóre kariery na szczeblu rządowym i samorządowym miały początek na konferencjach SOOIPP.

Warto zaznaczyć, że sukcesy i rozwój SOOIPP oraz jego członków od samego początku były silnie wspierane przez polski rząd. Co prawda pierwsze inicjatywy inkubatorowe były lokalne, ale już w 1990 roku Urząd Postępu Naukowo Technicznego i Wdrożeń oraz Ministerstwo Gospodarki finansowo i materialnie włączyły się w tworzenie ośrodków innowacji i przedsiębiorczości i parków naukowo-technologicznych. Szczególne zasługi wnieśli Jerzy Sękiewicz i Barbara Listkiewicz-Charuba z Departamentu Przedsiębiorczości, a następnie Tomasz Niesiołowski, Krzysztof B. Matusiak, Krzysztof Gulda, Aneta Wilmańska. Na wymienienie wszystkich przyjaciół SOOIPP w instytucjach rządowych nie wystarczyłoby tutaj miejsca.

Nasze kontakty zagraniczne ułatwiał Heinz Fiedler, który przyjechał do Polski w 1990 roku i od tej chwili jest naszym stałym przyjacielem i promotorem. Uczestniczył w wielu konferencjach, a nasza współpraca zaowocowała między innymi zlokalizowaniem sekretariatu Międzynarodowej Grupy Ekspertów Parków Naukowych i Centrów Innowacji w biurze SOOIPP w Poznaniu. Do dzisiaj korzyści z działania sieciowego są uznawane przez członków SOOIPP. Mamy wielu przyjaciół w Polsce i za granicą. Naszymi członkami honorowymi są autorytety w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości. Od samego początku naszym celem był rozwój innowacji i przedsiębiorczości. Udało nam się bardzo wiele i mamy nadzieję, że takie postawy i inicjatywy będą w dalszym ciągu nieodłącznym elementem działania naszego środowiska.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ